NOVE VINSKE USPJEŠNICE ZRIJU U GATORIMA ZLATNOG BRDA

Vinarija Zlatno brdo sa sjedištem u vinskoj prijestolnici Baranje – Zmajevcu najpotentnija je nova boutiqe vinarija vinske regije Slavonija i hrvatsko Podunavlje. Pretprošle godine na londonskom Decanteru dobili su 96 bodova i zlatno odličje za svoj Gold cuvée – jedinstvenu bijelu kupažu rajnskog rizlinga, chardonnaya odležanog u hrastovoj bačvi, te izbornih berbi pinota sivog i traminca, a od tada nastavljaju dobivati vrhunska priznanja za svoje vinske uratke.

U njihovim gatorima smještenima u zmajevačkom reformatskom surduku te ulici Petefi Šandora stasavaju vina koja će u bliskoj budućnosti također pretendirati na vrhunska odličja sa renomiranih međunarodnih vinskih smotri, a idealna prilika da ih se kuša i popriča o njima izravno sa vlasnikom vinarije Goranom Matijevićem bila je ovogodišnja proslava Sv. Martina.

„Ove godine vinarija Zlatno brdo imala je podbačaj u količini grožđa za 8% u odnosu na standardne urode, tih 8% manje grožđa dalo je 20% manje vina nego u prošloj godini zato što su bobice već bile dobrim dijelom prosušene. Prinos je bio nekih 900 grama po trsu u odnosu na ciljanih kilogram. Prvi termin berbe je bio 16. i 17. kolovoza, tada je bran pinot crni za rosé. Prva dva dana  rujna brana je graševina, a nakon toga merlot i syrah, a potom je 16. i 17. bran cabernet sauvignon i druga graševina.“

Uslijedilo je kušanje dvije mlade graševine; prva graševina je bila suha sa ostatkom od 3 grama šećera i 15% alkohola namijenjena odležavanju u bagremovim bačvama. „U Zagrebu smo sredinom rujna predstavili prvu i jedinu, unikatnu hrvatsku graševinu odgajanu u bagremovim bačvama. Prvo je rađena bâtonnage metodom na talogu u inoxu, a nakon toga sur lie metodom odležavala je u bagremovim bačvama. Sveukupno je rađeno 1500 boca i već sada je takav interes da će to vino nestati za manje od dva mjeseca. Njena maloprodajna cijena je 27 € i dolazi u posebnoj, specifičnoj boci. Graševina brana sredinom rujna imala je odlike predikatnog vina. Možda joj nedostaje malo bortritisnih nota, ali jednostavno nije bilo prilike da se plijesan razvije. Kao i prva sadrži 15% alkohola, ali ostatak šećera je 14,5 g. Treća graševina sadrži 13% alkohola i 2,8 g ostatka šećera.“

Po Matijevićevim procjenama te tri vrste graševine na tržištu će biti dostupne na jesen sljedeće godine, jer tek sada na tržište stavljaju svoje prošlogodišnje graševine. Sredinom prvog mjeseca ove godine na tržište su plasirali svoju graševinu iz 2022. godine. Sa plasmanom nemaju nikakvih problema. Od graševine koja je osvojila 92 boda na Decanteru ostalo je svega pedesetak kartona za kupce i otprilike isto toliko za degustacije u njihovim gatorima.

„Takve graševine radimo u limitiranim serijama od nekih 4500 boca i već imamo svoje stalne kupce, te ih uopće ne reklamiramo jer bi interes bio veći od onoga što možemo ponuditi. Kod nas je naglasak uvijek primarno na vrhunskoj kvaliteti, a ne na kvantiteti i uvijek inzistiramo na odležavanju vina onoliko koliko je god potrebno da bi ona u konačnici ostvarila svoj puni potencijal. Tek početkom 2026. godine kanimo staviti na tržište naš cabernet sauvignon iz 2021. godine u premium liniji. To će biti nekih sveukupno 3000 boca, a već sada imamo predbilježbe za više od pola te količine.“

Ove godine vinarija Zlatno brdo proizvela je i prvi samostalni baranjski syrah koji na tržište kane plasirati tek za pet godina. Pola toga syraha je završilo u novim, a pola u rabljenim – jednom korištenim bačvama da bi se na koncu mogla izbalansirati ta barrique nota.

About Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *