Vino uz žlicu u legendarnom restoranu Kvatrić

Eno gastro projekt ‘Vino uz žlicu’ dočekao je svoju ‘američku punoljetnost’ u zagrebačkom restoranu Kvatrić (Maksimirska 9).

U suradnji s ekipom restorana ‘u kojem se jede već cijelo stoljeće’, voditeljem Filipom Sudarom i vrijednim djelatnicima kuhinje, autori projekta Renata Cisar i Mustafa Topčagić osmislili su pet jela uz koja su predstavnici medija uživali uz prigodan izbor vina i finih destilata.

Uvod u druženje uz 21. izdanje ‘Vina uz žlicu’ dali su rakije i likeri destilerija Wise Grus iz Daruvara, koji su predstavili i svoj novi ponos Pelinkovac Ginkgo, slatkasto-gorki aperitiv obogaćen ekstraktom drveta, karakterističnog za Japan, ali i za taj gradić u Slavoniji, u kojem skoro 250 godina rastu dva stabla, druga po starosti u Europi.Goran Kovačić i supruga Dora, vlasnici destilerije nazvanoj po ‘mudrom ždralu’, simbolu Daruvara, prisutne su upoznali s kratkom ali uspješnom poviješću destilerije, koja se u vrlo kratkom roku okitila brojnim domaćim i svjetskim nagradama. Na degustaciju su ponuđene rakije Šljivovica, Viljamovka i Dunja te likeri Viljamovac, Pelinkovac gorki i Teranino. Voće za sve destilata bere se u voćnjacima diljem Hrvatske, a trenutno je najtraženija rakija od dunje.

Zalogajčiće u vidu Paštete od pačje jetre uz prepečenac pratilo je lagano perlanje pjenušca Enosophia Memoria uz prigodna pojašnjenja Hrvoja Sarića, voditelja prodajnog područja Zagreb. Bliži se vrijeme slavlja, kada je potražnja za pjenušcima povećana, a vinarija Enosophia iz Feričanaca, pokazalo se više nego dobro, na to ima spreman odgovor. Memoria je jedinstven pjenušac u nas, sačinjena od 100% rajnskog rizlinga i rađena klasičnom metodom. Degoržirana je bez dodatka ekspedicijskog likera i odležala je tri mjeseca prije izlaska na tržište. Etiketa Memorije s kalendarom prilagođena je da se na njoj mogu zabilježiti bitni datumi onima kojima je darujemo ili je sami ispijamo pri nekoj svečanosti. Ovakav pjenušac tako još dobiva na vrijednosti i osobnosti.Deni Červar iz Novigrada predstavio je četiri etikete svojih ekstra djevičanskih maslinovih ulja, od kojih jedan blend San Servolo i tri monosortna – Bianchera, Coratina i Žižolera. Deni je treća generacija obitelji Červar iz Istre, čiji su se preci ozbiljnijim maslinarstvom počeli baviti još 1952. godine. Danas njihova proizvodnja ide u korak sa suvremenim standardima maslinarstva, a ulja obitelji Červar prepoznata su kao zdrava i postojana, provjerene, vrhunske kvalitete.

Davor Špoljar iz Terezinog polja kod Virovitice predstavio je svoje 100% čisto, djevičansko bučino ulje koje proizvodi pod brandom Fo(u)r Kings. Davor je četvrta generacija u obitelji koja se bavi uzgojem buče golice, a koji je započeo s njegovim pradjedom odakle je i potekla ideja za naziv brenda Fo(u)r Kings (četiri kralja). Ovo toplo prešano bučino ulje delikatnog okusa i premium kvalitete dobiva se tradicionalnom metodom uz prženje, a njegov blagotvoran utjecaj na zdravlje nadaleko je poznat.

Martin Albus Sauvignon blanc 2023 među tri je top hrvatska sauvignona, kako tvrde iz PP Orahovice, što im moramo vjerovati. Sortno je prepoznatljiv na prvi miris i okus, uz dominantnu aromu bazge te egzotičnu voćnost i herbalnu pozadinu. Vino je skladno i osvježavajuće, srednjeg tijela i finog aftertastea. Gotovo savršeno dopunjen je Cannellonima punjenim mladim sirom i špinatom. Naziv brenda Martin Albus obuhvaća dva prestižna položaja – Martin i Albus – na kojima su obnovljeni nasadi vinove loze. Dobili su nazive po plemiću Martinu (Nagyju), vlasniku prvog vinskog podruma u tom kraju, a gospodin Albus zapamćen je kao vinogradar koji je brinuo o njegovim vinogradima.

Malo konkretnije na žlicu bilo je Varivo od junetine, graška i noklice, svakodnevno jelo uz koje bi se svakodnevno mogao piti i Josić Cuvée. Osebujni crnjak iz Baranje kupaža je cabernet sauvignona, cabernet franca, syraha i merlota različitih godišta i omjera. Dobro usklađene sorte daju vino jake strukture, koje je istodobno mekano i svilenkasto. Cuvée iz baranjskog Zmajevca, namijenjen da se svidi široj publici, osobito ženama, a miriši na kupine i crveni ribiz s laganim naznakama aroma vanilije i kave. Kreirao ga je vlasnik vinarije Damir Josić, a predstavio Dubravko Vancaš iz Brze distribucije, koji dvadesetak godina distribuira Josićeva vina.

Pašticada s njokima jelo je koje se obično konzumira uz vilicu i nož, ali je bila tako mekana da se mogla jesti i žlicom. Tom neodoljivom mesnom dalmatinskom specijalitetu pridruženo je odgovarajuće vino, Bora Svrdlovina 2022. Od gotovo izumrle sorte, obitelj Žuža je u vinogradu smještenom u Podgradini kraj Posedarja stvorila pravo malo čudo. Revitalizirali su svrdlovinu za koju se pokazalo da joj savršeno odgovara položaj i klima Benkovačko-stankovačkog vinogorja. Vinariju su nazvali Bora, kako se lokalno kaže za vjetar buru. Svrdlovina je tamnocrvene boje naglašenih voćnih aroma, ugodnog i svježeg okusa s blagim kiselinama. Vino je nekad u Dalmaciji bilo hrana, a svrdlovina je davala vrlo male prinose (svega 0,5 kg po trsu), pa se zato smatrala neisplativom. Tek sada se otkrivaju vrhunski potencijali ove sorte ‘vraćene iz nemilosti’, naglasio je vlasnik vinarije Zdravko Žuža. Spomenut ćemo da je ovo bio i najbolji matching jela i vina, prema ocjenama okupljenih novinara.

Šećer na kraju nije bio samo šećer nego Topla čokoladna torta sa sladoledom, koja je za ovu prigodu posuta poprženim mrvicama lješnjaka i to s posebnim razlogom. Uz nju je poslužen Martin Albus Lješnjak liker, dosad najuspješnije hrvatsko slatko alkoholno piće, nagrađeno na prestižnom sajmu IWSC-u Londonu. U kategoriji likera, Orahovički Lješnjak osvojio je 99 bodova (100 nije nikad nitko) o čemu je nadahnuto govorila brend menadžerica Anita Tepeš. Ovo tekuće zlato proizvedeno je od macerata prženih lješnjaka u limitiranoj seriji od 3500 boca.

Da vina budu prikladne temperature pobrinula se zagrebačka tvrtka Tibix Trade, čiji je predstavnik Vlaho Jarak ukazao na sve prednosti vinskog hladnjaka Dunavox. U njemu su se, na ovom eventu, istodobno temperaturno prilagodili pjenušac, bijelo i crno vino. Hladnjaci mađarskog brenda Dunavox, cijenjeni i u svijetu, dizajnirani su da oponašaju vinski podrum, balansirajući svjetlost, temperaturu i vlagu. Dunavox je posljednjih 15 godina predvodnik u razvoju hladnjaka za vino pa tako linije Noble i Prime imaju TFT display, WiFi i smart aplikaciju Dunavox Studio 3D. Prikladni su za ugostiteljske objekte i vinske kušaonice, ali i za kućanstva u kojima kuhinji daju dodanu vrijednost te za ambicioznije kolekcionare vina. Dunavox hladnjaci za vino mogu se pronaći u većini renomiranih salona namještaja i kuhinja. U ponudi je dostupno stotinjak modela prilagođenih potrebama korisnika, a Tibix Trade osigurava im tehničku podršku i servis.

Bilo je ovo zadnje ovogodišnje druženje s vrhunskim vinima i biranim jelima, rakijama i likerima koji su upotpunili doživljaj te maslinovim i bučinim uljima kojima su dodatno oplemenjene delicije u Kvatriću, legendi među zagrebačkim restoranima.

Fama / Foto: Nikola Zoko

About Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *