ŠESTO IZDANJE PEČUŠKOG ADVENTSKOG SALONA VINA

Prve adventske nedjelje i prvog dana mjeseca prosinca održano je šesto izdanje Adventskog festivala vina u najvećem gradu Baranje. Znamo li da po ugarskoj etimologiji ime Baranja dolazi od riječi bor – vino i anya – majka što Baranju u startu determinira kao Majku Vina prisustvovanje  ovom festivalu bio je imperativ svim vinoljupcima iz ovog dijela Panonije, pa je tako na festival i ove kao i proteklih godina došao jedan autobus vinofila u organizaciji osječke udruge Dekanter, koja osim što za svoje članove i prijatelje udruge organizira (i) odlaske na vinske evente u susjedstvu godinama već sudjeluje u organizaciji ponajboljeg vinskog festivala u Hrvatskoj izvan metropole – osječkog WineOs-a, čije prvo izdanje je upriličeno negdje u ovo adventsko vrijeme sada već davne 2014. godine.

written by Mario Jukić, photo by Nenad Schneider Nedmix

Mjesto zbivanja, kao i proteklih godina bila je predivna pečuška tržnica koja se već dokazala kao sjajna kulisa za održavanje i ovakvih tipova evenata. A što se tiče vina ondje se po dobrom starom običaju predstavilo stotinjak vinarija, a posjetitelji su mogli uživati nekih petstotinjak različitih vrsta etiketa. Osim vinarija iz mađarskog, bile su tu i one iz hrvatskog dijela Baranje poput vinarije Kováts iz Suze čija vina uvijek iznova oduševljavaju, od chardonnaya, sauvignona pa nadalje.

Naravno tu su bile i vinarije iz različitih dijelova Mađarske, a vinarija Koch koja svoje vinograde ima kako u vilanjskom vinogorju (zasađene crnim sortama), tako i u regiji Kúnsag (vinogorje Hajós Bajai) gdje gaje bijele sorte vinove loze. Koch Borászat je matična vinarija, a sestrinska vilanjska vinarija zove se VinArt. Sve kod njih kušano bilo je izvrsno, počevši od chardonnay brut peszgő 2021, preko premium vina od mađarske autohtone sorte irsay olivér 2024 do organic Castelluma iz 2021. godine.

Za one koji ne znaju sorta castellum ili Panonija stvorena je na institutu u Sremskim Karlovcima od strane Petra Cindrića, te Nade i Vladimira Koraća. Svo troje članova tima koje je višestrukim križanjima stvorilo ovu sortu imaju akademske titule profesora doktora znanosti. Sorta je nastala križanjem rajnskog rizlinga i domaćeg genotipa visoke otpornosti na niske temperature i gljivične bolesti. Priznata je 203. godine. Vlasnik vinarije Csaba Koch razvio je za uzgoj ovog vina koncept „happy grape“ – vinova loza se ne veže žicama, maksimalno se koristi sunčeva energija. Organski certifikat im je izdala tvrtka Biokontroll Hungaria Ltd. Što se crnih vina tiče sjajna je i njihova kupaža cabernet franca, merlota i cabernet sauvignona koju su nazvali Csanad cuvée.

Málik pince dolazi iz mjesta Badacsony koje leži na sjevernoj obali jezera Balaton. Krasna je njihova graševina (olaszrizling) iz 2022. godine, kao i vino od autohtone mađarske sorte kéknyelű. Na štandu vinarije Planina iz Mohača uživali smo u kupaži cabernet franca i frankovke nazvanoj Prím. Oni koji su htjeli kušati dealkoholizirano vino mogli su to učiniti na punktu vinarije Torres. Graševina Croatica također je sudjelovala na ovom festivalu, što je bila odlična prigoda za uživanje u novoj liniji vina Iločkih podruma nazvanoj Sofija. Ta linija lansirana je na tržište prije nekih dva mjeseca sastoji se od graševine iz 2021, kupaže graševine i chardonnaya iz iste godine, te cabernet sauvignona. Linija se zove Sofija jer sva vina dolaze sa istoimenog položaja koji je Dunavu najbliži položaj Iločkih podruma. Za one koji ne znaju Sofija Odescalchi je bila i supruga osnivača iločke vinarije. Grožđe za ova vina se bere ručno, a vina odležavaju minimalno dvije godine u hrastovim bačvama.

Bilo je tu naravno i vinarija iz ostalih dijelova Europe poput slovenske Puklavec family wines, talijanskog Ippolita koji se već udomaćio na ovom eventu ili pak španjolske vinarije Sabaté & Coca. Za svakoga ponešto, a nemoguće je pobrojati sve kušano, a kamoli viđeno.

About Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *