TROGIR I SPLIT- MALO I VELO MISTO, DVA BISERA JADRANA
Split je najveći grad na hrvatskoj jadranskoj obali, a tridesetak kilometara zapadno udaljeni Trogir u odnosu na Split je „malo misto“, ali također posjeduje brojne adute zbog kojih ga se jednostavno mora posjetiti. U nastavku teksta pročitajte neke od prijedloga što raditi dva dana u Splitu i Trogiru.
Stara gradska jezgra Trogira nalazi se na otočiću koji povezuje kopno sa otokom Čiovo, a nalazi se na UNESCO-vom popisu svjetske baštine kao savršeno prezerviran romanički otočki grad. Ondje se nalazi i Gelato bar Bella gdje se uvijek možete osvježiti sjajnim sladoledima. Jedan od njih jest i „Speculaas lemon“ koji je 2018. godine proglašen najboljim sladoledom u Hrvatskoj. Naime, tada je zaposlenica Gelato bara Kristina Prgomet na natjecanju Gelato festival challenge održanom u okviru splitskog sajma gastronomije i turizma „Adriatic gastro show“ u konkurenciji 14 sladoledara iz najboljih hrvatskih slastičarnica osvojila prvo mjesto. Nakon ukusne slatko – ledene okrjepe možete krenuti u razgledavanje (starog) grada.
Jedno od nezaobilaznih mjesta u Trogiru jest i Radovanov portal. Riječ je o monumentalnom romaničko – gotičkom portalu katedrale Sv. Lovre. Pretpostavlja se da je trogirska katedrala izgrađena na mjestu gdje se nekoć nalazio stari grčki hram – Trogir su na razmeđu III. i II. stoljeća prije naše ere osnovali grčki kolonisti sa otoka Visa. Kako joj i samo ime sugerira katedrala je posvećena sv. Lovri, ali i sv. Ivanu Trogirskom – zaštitniku grada čija se grobnica i nalazi u samoj katedrali. Gradnja ove katedrale trajala je gotovo četiri stoljeća pa stoga ona u sebi objedinjuje i romaničke i gotičke elemente i renesansne elemente.
Šetajući se starom jezgrom Trogira naići će te i na ogromnog drvenog pijetla. Riječ je o ratnom plijenu kojeg su Trogirani donijeli kući nakon bitke kod Lepanta u kojoj su združene kršćanske snage 1571. godine porazile tursku ratnu mornaricu. Jedan od simbola Trogira jest i Kairos – reljef istoimenog grčkog boga iz IV. stoljeća prije naše ere. Danas se čuva u samostanu sv. Nikole, a njegove replike u raznim inačicama mogu se vidjeti na raznim mjestima diljem grada. Jedan od gastro aduta Trogira su i tradicionalni trogirski rafioli – rade se od šećera, jaja, masti, brašna, kore naranče i limuna, te maraskina i likera od ruže. Sve je tako lijepo u Trogiru, pa pažnju prolaznika plijeni čak i zgrada osnovne škole „Petar Berislavić“ koja je sagrađena u neogotičkom stilu i ima status zaštićenog kulturnog dobra. Jedan od simbola stare gradske jezgre jest i kaštel Kamerlengo sagrađen uz samu morsku obalu, primarno za obrambene svrhe.
Što se tiče gastronomije Trogir se ne diči samo nagrađivanim sladoledom i domicilnom inačicom rafiola, u njemu se nalaze tri restorana s Michelinovom preporukom, a jedan od njih jest i restaurant Mare. Vlasnik, a ujedno i kuhar ovog restorana je Robert Predrag Žmire, jedan od finalista Masterchefa 2011. godine. Svaki okus ondje predstavlja vrhunsko gastronomsko iskustvo koje kombinira sinergiju ambijentalne gastronomije sa aktualnim svjetskim kulinarskim trendovima, a naravno u toj priči slasne zalogaje prate i vrsna vina. Neka od njih su i bijeli cuvée pošipa i žilavke Ivana Jukića iz Imotskog nazvan Gigolo ili pak zadarska Degarra Bomary – spoj vina od grožđa (cuvée merlota, cabernet sauvignona i syraha) te vina od višnje maraske.
Za višednevni boravak u Splitu i okolici potreban Vam je i ugodan te funkcionalan smještaj. Topla preporuka je heritage hotel Fermai koji se nalazi u Livanjskoj ulici na kućnom broju 5, svega 500 metara od Dioklecijanove palače i 900 metara od splitske trajektne luke. Oznaku heritage – baštinski nosi jer je smješten u secesijskoj zgradi dovršenoj prije više od stotinu godina, u jeku I. svjetskog rata. Djelo je to arhitekta Petra Senjanovića koji je u Split donio duh bečke secesije i jedna je to od rijetkih secesijskih zdanja u Splitu uopće. Jedan značajan period ta zgrada je i bila sjedište splitskog sveučilišta.
U hotelu Fermai možete ostaviti stvari, predahnuti i krenuti u istraživanje stare jezgre grada koja se na UNESCO listi zaštićene kulturne baštine nalazi od 1979. godine. Split je drugi po veličini grad u Hrvatskoj, sa satelitskim gradovima sraslim s njime poput već spomenutog Trogira ili pak Kaštela, Solina i Omiša čini urbanu aglomeraciju veću od četvrt milijuna ljudi, ali šetajući uskim uličicama starog grada možete osjetiti onu neku prisnost malog mista, iako je u njemu ostalo malo stanovnika jer su stambeni prostori mahom u posljednjih par desetljeća doživjeli komercijalnu prenamjenu. U Splitu kao velikom gradu postoji i Christmas shop koji radi tijekom cijele godine, kao i trgovine gdje se isključivo prodaju gumene patkice u svim felama i oblicima, a jedna od njih prkosno u izlogu ističe poruku „Duck you!“
Splitska riva jedna je od najljepših urbanih šetnica na Jadranu. Lijepo je stopiti se sa palmama, kruzerima i gradskim šušurom, a u neposrednoj blizini nalazi se i Dioklecijanova palača. Za Dioklecijana se ne zna pouzdano kada je rođen, a pretpostavlja se da je to bilo u današnjem Solinu. Penjao se postojano ljestvicama vojne hijerarhije i naposljetku postao i sam car. Jedan je od rijetkih careva toga vremena koji je umro prirodnom smrću, a kuriozitet jest i to što se sam umirovio, a kao „vikendicu za penziju“ dao si je napraviti palaču koja i danas nosi njegovo ime. Da bismo na još jednom primjeru ilustrirali kakva je faca Dioklecijan bio spomenimo još i to da je on jedini rimski car koji se je proglasio bogom – zemaljskom reinkarnacijom Jupitera i kojem je to potvrdio i rimski senat. Svi koji su to prije pokušali bivali su proglašeni uzurpatorima i na koncu ubijeni.
Osim što ju posjećuju rijeke turista Dioklecijanova palača je poslužila i kao scenografija za brojne uspješnice popularne kulture, pa tako i za mega popularnu seriju Igra prijestolja koja je snimana u zapadnim podrumskim dvoranama. Splitska peškarija, odnosno riblja tržnica nalazi se na obodu Marmontove ulice, na strateškom mjestu blizu ljekovtih sumpornih izvora, pa stoga ondje nikada nije bilo previše muha i drugih insekata. Splitske terme u Marmontovoj ulici bile su aktivne preko 120 godina, a od 1. rujna ove godine su preseljene na novu adresu. Vestibul, Peristil, Zlatna vrata, Geto, katedrala sv. Duje – sve su to mjesta koje morate posjetiti kada ste u Splitu. Jedno od tih „must be“ lokacija jest i Jupiterov hram, kao i crkva sv. Martina čije su dimenzije svega 10 m x 1,64 m što ju čini najmanjom crkvom u Splitu. Jupiterov hram Dioklecijan je dao sagraditi u sklopu svoje palače, a na ulazu u hram se nalazi sfinga koju je dao dopremiti iz Egipta. Hram je kasnije pretvoren u krstionicu posvećenu sv. Ivanu Krstitelju, a kripta sv. Tomi.
Nakon lutanja po gradu valja nešto i ukusno prezalogajiti, a restoran Makarun je uvijek dobar izbor. Nalazi se u Marulićevoj ulici na kućnom broju 3, u samoj palači, a poznati su po svojoj ručno rađenoj tjestenini, posebice makaronima, pa otuda i ime restorana. U ponudi imaju svježu ribu iz dnevnog ulova, degustacijske jelovnike u sljedovima i klasični Á la carte jelovnik. U ponudi imaju naravno i vrhunska maslinova ulja, te vina – primjerice Zinfandel (crljenak ) iz kaštelanske garažne vinarije Bratinčević.
Za one željne noćne zabave u starom dijelu Splita tu je ShotGun Shooters Bar Georgy, koji radi sezonski, znači do konca listopada i kako ponosno ističu prvi shooters bar u Hrvatskoj i jedini bar u Splitu koji preporučuje Travelmag. Justin beaver, Leg spreader, Deep throat, Boob grower samo su neki od shootera koji ondje možete kušati…