Lovac
Lovac craft pivovara nalazi se u Širokom Brijegu, u Bosni i Hercegovini. Trenutni godišnji kapacitet im je oko 350 hl. Kao i većina craft pivovara, počeli su iz kućnog pivarstva – homebrewinga.
O povijesti, sadašnjosti i pogledima na budućnost razgovarao sam s vlasnikom pivovare Vladom Mandićem.
Obiteljski se bavimo ugostiteljstvom i u Širokom Brijegu vodimo irish pub Spancil Hill. Cilj nam je bio obožavateljima piva omogućiti što širi izbor stranih i domaćih piva, a bilo je prirodno da onda ponudimo i vlastito pivo. Tako je irish pub postao naš brew pub, gdje smo počeli raditi 50-litarske ture. Poticaj za ozbiljnije kuhanje bile su pozitivne reakcije prijatelja na naše prve ture iz kućne radinosti. Uz degustaciju gostima smo u polušali govorili da smo otvorili interni konkurs za naziv našeg piva. Neki od najkreativnijih su ga nazivali “izvanbračnim djetetom Erdingera i Paulanera”, a nekima je to bio anđeoski piš‘. Na kraju smo pivo prozvali po gostionici koju je djed otvorio još 1961. godine. Posjetitelji su htjeli da to pivo bude u svakodnevnoj ponudi u pubu, a i mi sami smo obožavatelji crafta pa je to bio smjer u kojem se moralo ići, trostrani interes naših gostiju, nas kao ugostitelja i nas kao ljubitelja dobrih piva.
Trenutno u stalnoj ponudi imaju Lovac Pale Ale i Lovac Porter, ali rade i sezonska piva kao što je Boroviti stout – s dodatkom sirupa od borovih iglica, Chrismas T-Ale – s raznim božićnim začinima i specijalitet kuće Lovac Barrique – pivo odležalo šest mjeseci u drvenim barrique bačvama u kojima je prethodne tri godine bilo pohranjeno crveno vino. Koristimo vodu iz rijeke Lištice koja kvalitetom zadovoljava sve standarde i nije pretvrda, te je pogodna i za svijetla i za tamna piva.
Na upit zašto pivo, s obzirom da je Hercegovina općepoznata kao zemlja vina, Vlado nam sa smiješkom otkriva je za sve kriv jedan vinar.
Ideju za kuhanje piva mi je dao kolega vinar s fakulteta, koji je tvrdio da u Širokom Brijegu ne mogu napraviti dobro vino kao što je njegovo pa mi je podrugljivo savjetovao da se okušam u pivu. Ovo njegovo podbadanje nisam shvatio kao uvredu, već izazov. O samom kuhanju smo učili surfajući po raznim stranicama na internetu, a ponajviše smo odgovora dobili na forumu volimpivo.ba, oko kojeg se okuplja odlična ekipa homebrewera iz Bosne i Hercegovine i šire. Iako Hercegovci imaju dugu tradiciju vinarstva i kulturu ispijanja vina, craft pivo je među obožavateljima vina odlično prihvaćeno. Mislim da je razlog taj što craft pivo također može biti bogato okusom, aromatično i kompleksno kao i vino. Naša poslovna filozofija je stvarati što kvalitetnija piva bez ograničenja u kreacijama, kombinacijama i inovacijama. Naša misija je širenje dobre riječi o craft pivu, i ukazivanje na ljepotu i raznolikosti koje craft pivo može pružiti. Najbolja i najfunkcionalnija reklama nam je usmena predaja.
Nažalost, piva Lovac još uvijek nisu dostupna u Hrvatskoj, iako postoji interes i upiti. Zbog neočekivano velikog interesa tržišta i ograničenih proizvodnih kapaciteta prioritet im je osigurati dostupnost svojih piva na mjestima gdje se piju od samih početaka.
Nema smisla ići na nova tržišta, ako to podrazumijeva gubitak već osvojenih tržišta. S ovim proizvodnim kapacitetom sasvim solidno funkcioniramo, te nemamo nikakvih problema a plasmanom proizvoda.
Ulaganja u proširenje proizvodnih kapaciteta predstavljaju veliki rizik, te tu treba biti oprezan, pogotovo imajući u vidu da craft scena naglo buja i da postoji rizik da tržište nakon nagle ekspanzije postane prezasićeno. Ali baš ta teška dostupnost, činjenica da piva Lovac možete popiti samo kad idete kod rodbine u Hercegovinu, ili kad prolazite kroz Bosnu i Hercegovinu putujući na more daje im neku aureolu mističnosti, što budi interes strastvenih pivolovaca.
Oko proizvodnje Lovca angažirana je cijela obitelj Mandić. Vlado kao prvi među jednakima, a osim njegu tu je i otac Dragan, stric Marko i brat Nikola.
O stanju i perspektivama bosanskohercegovačke craft scene Vlado kaže
BiH craft beer scena se polagano stvara već nekoliko godina, postoji nekoliko pivovara u BiH koje su također iz homebrewinga krenule u komercijalnu proizvodnju i što nas više bude lakše ćemo doći do novih obožavatelja craft piva, jer dobar proizvod uvijek nađe kupca. Velika pomoć u tome su pubovi i pivnice koje svojom ponudom žele ljudima omogućiti kvalitetan i širok izbor piva. Festivali također postoje, od Mostara, Sarajeva i Banja Luke, a mislim da će ih biti više i u drugim gradovima jer je posjećenost uvijek bila odlična. U BiH craft proizvodnja još nije regulirana i vjerojatno neće biti neko vrijeme. Mi prolazimo svu birokraciju kao i velike industrijske pivovare i to nije u redu. Nadam se da će s porastom broja pivovara i popularnosti craft piva doći i do prilagodbe zakona. Potencijal craft piva u BiH itekako postoji. Pivska scena je donedavno bila ustajala, u ponudi su postojali samo industrijski lageri, čiji su se proizvođači borili spuštanjem cijena, umjesto dizanjem kvalitete. A to je mjesto na koje craft pivovare trebaju doći i s kvalitetnim pivom napraviti promjenu.
Pivovara Lovac je nedavno uspostavila suradnju s pivovarom Oldbridž iz Mostara i Beerokrata iz Sarajeva. Radi se o projektu “drink for peace”. Vlado, Igor i Omer kao predstavnici triju konstitutivnih naroda u BiH imaju za cilj kreirati najmiroljubivije pivo na svijetu. Kroz svoju suradnju i kroz svako prodano pivo financijski potpomažu projekte u konfliktnim područjima.