HEDONIZAM NA PROPLANCIMA I SURDUCIMA – DANI OTVORENIH PODRUMA OBŽ ZAPOČELI VINSKIM VIKENDOM U BARANJI
Ove godine doduše nije održan Gator fest, ali je u Baranji u terminu predviđenom za održavanje ove sada već tradicionalne manifestacije održano prvo izdanje Dana otvorenih podruma/Vinskog mjeseca Osječko baranjske županije. I opet su gatori ugostili brojne vinoljupce, a sklopu vinskog vikenda u Baranji održani su i brojni mini eventi koji su upotpunili događaj, a posjetiteljima omogućili da zađu korak bliže ka spoznaji iskonske biti Baranje, tog predivnog i posebnog sjeveroistočnog kutka Hrvatske.
Središnji vikend u lipnju karakteriziralo je iznimno lijepo i sunčano vrijeme; prava najava ljeta koje uskoro dolazi, a Baranja – majka vina bila je kulisa prvog izdanja Dana otvorenih podruma Osječko – baranjske županije. Nakon Baranje ova manifestacija seli se u Feričance, potom u Erdut, Đakovačko vinogorje, a veliko finale je 11. srpnja na Večeri vina i umjetnosti u osječkoj Tvrđi.
Sve je započelo još u petak, 12. lipnja; za vinske hedoniste bili su otvoreni podrumi u Karancu, Kneževim Vinogradima, Suzi, Zmajevcu, te vinarija Vlatke Jurković u Gajiću. U petak je održana i Mala vinska škola u vinariji Belje, a glavnina zbivanja se odvijala sljedeći dan u subotu.
U subotu, 13. lipnja s početkom u 10.00h započeo je Prvi vinski foto safari by Go2Baranja. Tridesetak vinoljubaca okupilo se kod radionice Asztalos u Suzi i nakon preuzimanja startnih paketa; majice i karte sa ucrtanim postajama krenulo u desetak kilometara dugu avanturu ispresijecanu brojnim checkpointovima, na kojima su mogli zastati, osvježiti se i prezalogajiti, uživati u tom finom baranjskom vinu i ovjekovječiti svoje uspomene sa baranjskih proplanaka i vinograda.
Ono što je jedino loše u cijeloj ovoj priči je to što je preko sedamdeset zainteresiranih sudionika, ljubitelja baranjskog vina ostalo „ispod crte“, a ono što je dobro, posebice za daljnji razvoj baranjskog vinskog turizma je to da je preko dvije trećine ljudi, sudionika vinskog safarija dolazilo izvan Baranje i Slavonije, kao i popularna cijena od samo stotinjak kuna (plus 30 kuna kaucije za čašu).
„Ugodno nas je iznenadio interes, za svega dva sata popunili smo i subotnju i nedjeljnu grupu, a nažalost veliki broj onih malo sporijih nije se mogao družiti s nama, jer smo namjerno ograničili veličinu grupe kako ona ne bi bila prevelika i kako bi se u vođenju i interakciji mogli posvetiti svakom pojedinačnom sudioniku“, govori nam Gordan Trtanj, organizator i vodič vinskog foto safarija. Osim Gordana, kao vođe organizacijskog tima, na ovom događaju je radio i pregršt drugih ljudi, počevši od njegovih kolega fotografa koji svoje fotografije objavljuju sa hashtagom #go2Baranja, do Tatjane Pešut, turističke djelatnice koja je iz Zagreba doselila u Osijek i po njenim riječima nimalo se ne kaje zbog te odluke, baš suprotno.
Nakon okupljanja i preuzimanja startnih paketa vesela ekipa u plavim majicama #prvivinskifotosafari prešla je cestu i uputila se ka prvoj točci, vinariji Kolar u Suzi gdje ih je dočekao i pozdravio vlasnik Lajoš Kolar i ostatak obitelji. Nakon wine tastinga i tradicionalnih kruha/masti/paprike/luka zalogajčića u gatoru adaptiranome za prihvat gostiju ekipa se uputila do vinskog podruma u kojem odležavaju vina gdje ih je domaćin upoznao sa poviješću, proizvodnim asortimanom i brojnim nagradama koje je osvojila vinarija Kolar, uključujući i odličja sa jednog od najprestižnijih vinskih ocjenjivanja – londonskog Decantera.
Nakon debelog hlada gatora sudionici su izašli na toplo baranjsko lipanjsko sunce i uputili se ka Banskom Brdu, toj vinorodnoj baranjskoj „planini“. Kao i sretnici koji su nekoliko tjedana ranije imali prilike sudjelovati na Lessingu uživali su u prekrasnim vizurama i pejzažima Banskog Brda koje je visinom nevelika uzvisina, ali koje zbog svoje prostranosti (pruža se u dužini većoj od dvadeset kilometara, od Belog Manastira do Batine) i brojnih putova, puteljaka, surduka, i proplanaka zasađenih brojnim poljoprivrednim kulturama i šumama, (a ne samo vinovom lozom) nikada ne može dosaditi. Svaka šetnja na Banovom Brdu prilika je da se nađe neki novi putić i ugleda neki novi prizor, a kada je ta šetnja protkana i postajama na kojima se može kušati i to fino baranjsko vino hedonistički događaj je potpun i zaokružen. Naravno, svatko želi i uspomenu na neki lijepi događaj, a idealna mjesta za fotografiranje su bili photo pointovi sa vintage scenografijom.
Nakon šestosatnog landranja po Banskom Brdu (koje je zapravo prošlo za čas) družina prvog vinskog foto safarija sa brda se spustila u Zmajevac, do posljednje točke koja je bila u vinariji Josić. Katolički surduk već je vrvio posjetiteljima i osjećala se ona dobra virbracija, tako karakteristična i za Vinski maraton i za Vincešku.
U subotu, s početkom u 13.00 sati održana je i Mala vinska škola koju je vodio Mihalj Gerštmajer mlađi, a interes je bio takav da je ovaj edukativni mini event održan u dva termina, jer je interes bio iznimno velik. „Moram pohvaliti sve vinare na odličnoj suradnji po pitanju realizacije male škole vina, doživjela sam apsolutno pozitivne reakcije i zdravu suradnju svih naših vinara po pitanju ovoga eventa. Svi naši vinari dali su uzorke i uključili se sa svojim idejama“, govori nam jedna od organizatorica brojnih zmajevačkih manifestacija „dobri duh Zmajevca“, Gabriella Gerštmajer iz zmajevačke vinoteke i zavičajnog muzeja Baranyai Julia.
U 16.30 u podrumu Tür dogodila se „Poezija u čaši“; Mislav Matišić recitirao je stihove posvećene tom božanskom nektaru – vinu, ulomke iz legendarnog i još nenadmašenog putopisa Mirka Hunjadija posvećenog Baranji, te iz kultne knjige Bele Hamvasa Filozofija vina. Nakon tog introspektivnog događaja u katoličkom surduku je uslijedio open air koncert Zoran Majstorović & Atma Mundi Ensemble. Njihov intrigantan fusion jazza i world music glazbe odlično se uklopio u atmosferu vinskog surduka.
Nakon toga, oko 19.00 sati u obiteljskom podrumu Zajec započele je živa svirka sa romskim glazbenicima koja je potrajala do ranih jutarnjih sati, kako to uvijek i biva u Zmajevcu.