U ZAGRLJAJU DRAVE I GORE KOJA PAMTI MORE

Virovitičko-podravska županija, smještena na sjeveroistoku Hrvatske, predstavlja spoj netaknute prirode, bogate kulturne baštine i topline slavonskog i podravskog gostoprimstva. Županija se proteže od obronaka Bilogore, Papuka i Krndije do plodne doline rijeke Drave, nudeći raznolike mogućnosti za turizam – od aktivnog odmora do enogastronomskih užitaka.

Među glavnim turističkim atrakcijama ističe se dvorac Pejačević u Virovitici, obnovljen u baroknom stilu, okružen prekrasnim parkom i modernim Gradskim muzejom. Park prirode Papuk, dijelom smješten na području županije, idealan je za planinarenje, biciklizam i istraživanje geo-raznolikosti, dok rijeka Drava privlači ljubitelje ribolova, veslanja i promatranja ptica. Zahvaljujući sve razvijenijoj turističkoj infrastrukturi, Virovitičko-podravska županija postaje sve popularnija destinacija za one koji žele pobjeći od gužve i doživjeti iskonsku kontinentalnu Hrvatsku – mirnu, prirodnu i gostoljubivu.

Interpretacijski centar „Kuća Petra Preradovića“ – Dom pjesnika i duh vremena

U srcu malog podravskog mjesta Grabrovnica, gdje se rodio jedan od najvažnijih pjesnika hrvatskog romantizma, Petar Preradović, smješten je Interpretacijski centar „Kuća Petra Preradovića“. Ovaj suvremeno uređen centar u obnovljenoj pjesnikovoj rodnoj kući nudi posjetiteljima nezaboravno putovanje kroz vrijeme – od Preradovićeva djetinjstva i školovanja, preko vojničke karijere, pa sve do njegova književnog stvaralaštva i utjecaja na hrvatsku kulturu. Rodna kuća, građena tradicionalnim stilom s početka 19. stoljeća, pažljivo je obnovljena kako bi zadržala autentičnost, a istovremeno je opremljena modernim tehnologijama koje interpretaciju povijesti čine zanimljivom i pristupačnom svim generacijama. Multimedijalni sadržaji, interaktivne izložbe, video projekcije i hologramske instalacije približavaju lik i djelo Petra Preradovića na inovativan i edukativan način. U centru se mogu razgledati originalni rukopisi, pjesme i pisma, ali i osobni predmeti te vojne uniforme koje svjedoče o njegovoj službi u Austro-Ugarskoj vojsci. Poseban naglasak stavljen je na Preradovićev doprinos hrvatskom jeziku, identitetu i preporodnom pokretu, kao i na njegovo traganje za vlastitim kulturnim korijenima.

Ergela na pustari

Ergela Višnjica je jedna od najpoznatijih ergela u Hrvatskoj, smještena u pitomom slavonskom krajoliku, nedaleko od Slatine. Ova ergela ima bogatu povijest i tradiciju uzgoja konja, posebno lipicanaca, pasmine poznate po svojoj eleganciji, snazi i inteligenciji. Osnovana još u 19. stoljeću, ergela Višnjica je kroz desetljeća igrala važnu ulogu u razvoju konjogojstva u regiji. Danas je dio kompleksa koje kombinira očuvanje prirode, tradicije i suvremenog turizma. Posjetitelji imaju priliku upoznati se s konjima, uživati u jahanju, sudjelovati u školama jahanja ili se jednostavno opustiti u netaknutoj prirodi slavonske ravnice. Osim uzgoja konja, Višnjica je poznata i po svom angažmanu u očuvanju kulturne i prirodne baštine. Na imanju se uzgajaju i druge domaće životinje, obrađuju se poljoprivredne površine na ekološki način, a poseban naglasak stavlja se na obrazovne i rekreativne sadržaje za djecu i odrasle.

Muzej u dvorcu

Gradski muzej Virovitica kulturna je institucija koja čuva i interpretira bogatu povijest i baštinu grada Virovitice i okolnog područja. Smješten je u reprezentativnom Dvorcu Pejačević, izgrađenom između 1800. i 1804. godine, koji je sam po sebi značajan spomenik kasnobarokne i klasicističke arhitekture. Muzej je osnovan u rujnu 1953. godine, a prva izložba otvorena je već u svibnju 1954. Prvi stalni postav pod nazivom „Kroz prošlost Virovitice” otvoren je 1968. godine. Tijekom godina, muzej je proširio svoje zbirke i postave, a značajna obnova i proširenje prostora ostvareni su kroz projekt „5 do 12 za Dvorac” između 2016. i 2019. godine . Gradski muzej Virovitica posjeduje raznovrsne zbirke koje obuhvaćaju arheološku, etnografsku, kulturno-povijesnu i likovnu građu. Zbirke obuhvaćaju predmete od prapovijesti do 20. stoljeća, uključujući artefakte iz rimskog doba, srednjovjekovne nalaze, tradicijske nošnje, predmete svakodnevnog života te umjetnička djela . Stalni postavi muzeja uključuju izložbe poput „Drveno doba” i „Povijest Grada i Dvorca”, koje koriste multimedijalne sadržaje kako bi posjetiteljima približile prošlost Virovitice i dvorca.

Hotel u dvorcu

Dvorac Janković u Suhopolju jedan je od najznačajnijih kulturno-povijesnih spomenika Virovitičko-podravske županije, smješten u istoimenom mjestu Suhopolje, nedaleko od grada Virovitice. Ova reprezentativna građevina s kraja 18. stoljeća odražava bogatu povijest plemićke obitelji Janković te razvoj kontinentalne hrvatske arhitekture i kulture kroz stoljeća. Dvorac je sagrađen krajem 18. stoljeća kao središte vlastelinstva obitelji Janković, jedne od najutjecajnijih plemićkih obitelji u Slavoniji toga doba. Obitelj Janković stekla je velika imanja na području Virovitičke krajine te su u Suhopolju podigli raskošno zdanje u klasicističkom stilu, okruženo perivojem i gospodarskim objektima. Dvorac je izgrađen kao jednokatnica s naglašenom simetrijom i klasicističkim elementima u pročelju. Uz glavno zdanje, kompleks uključuje gospodarske zgrade, perivoj i crkvu sv. Terezije Avilske koja se nalazi u neposrednoj blizini. U 21. stoljeću provedena je temeljita obnova dvorca, koja je završena 2020. godine. Projekt obnove sufinanciran je iz fondova Europske unije, a cilj mu je bio očuvati kulturnu baštinu i pretvoriti dvorac u centar kulturnih, turističkih i edukativnih aktivnosti. Danas je dvorac Janković multifunkcionalni objekt. U njemu se nalazi interpretacijski centar, muzejski postav o povijesti dvorca i obitelji Janković, prostori za radionice i izložbe, kao i smještajni kapaciteti za posjetitelje. Dvorac je postao i popularno mjesto za održavanje kulturnih manifestacija, koncerata, vjenčanja i turističkih obilazaka. Dvorac Janković u Suhopolju primjer je uspješne revitalizacije kulturne baštine i važan je simbol identiteta regije. Posjet ovom dvorcu pruža jedinstven uvid u aristokratski život slavonske prošlosti te istodobno nudi moderan i atraktivan sadržaj za sve posjetitelje.

Voćinski vremeplov

Geo-info centar Voćin nalazi se u istoimenom naselju u srcu Parka prirode Papuk, koji je ujedno i prvi geopark UNESCO-a u Hrvatskoj. Ovaj suvremeni informativno-edukativni centar otvoren je s ciljem predstavljanja bogate geološke i prirodne baštine Papuka te promicanja održivog turizma, znanosti i edukacije. Geo-info centar Voćin je interaktivni interpretacijski centar koji posjetiteljima nudi jedinstven doživljaj prirodne i geološke povijesti područja Papuka, starog više od 500 milijuna godina. Kroz multimedijalne sadržaje, trodimenzionalne prikaze, animacije, holograme i interaktivne ekrane, posjetitelji mogu saznati više o geološkom razvoju Papuka, fosilima, mineraloškom bogatstvu, šumskim ekosustavima, te flori i fauni koja ga nastanjuje.Jedan od najzanimljivijih dijelova centra je “P ut kroz vrijeme” – postav koji vodi posjetitelje kroz različita geološka razdoblja, od najstarijih stijena do današnjih krajobraza. Geo-info centar Voćin je izvrsno mjesto za sve ljubitelje prirode, geologije i ekologije. Kroz inovativan i zanimljiv način prikazuje složenu priču o nastanku i razvoju jednog od najvrjednijih prirodnih područja Hrvatske. Posjet ovom centru nije samo izlet, već edukativno putovanje kroz milijune godina prošlosti.

Gorska idila na Jankovcu

Jankovac i slap Skakavac predstavljaju jedan od najljepših bisera Parka prirode Papuk u Hrvatskoj, omiljeno odredište ljubitelja prirode, planinara i izletnika. Jankovac je slikovita gorska dolina smještena na sjevernim obroncima Papuka, na nadmorskoj visini od oko 475 metara. Ova zelena oaza okružena je gustim bukovim šumama i bogata izvorima, šumskim potocima te planinskim livadama. Srce Jankovca je umjetno jezero koje odražava ljepotu okolnih šuma, a uz njega se nalazi i poznati planinarski dom koji često služi kao polazišna točka za brojne šetnje i izlete. Jedna od glavnih prirodnih atrakcija Jankovca je slap Skakavac, jedan od najviših i najljepših slapova u Hrvatskoj. Slap se visoko obrušava s 30-ak metara visine niz strmu stijenu, stvarajući dojmljiv prizor, osobito u proljeće kada je vodeni tok najjači. Okružen zelenilom i stijenama, slap Skakavac ostavlja snažan dojam na svakog posjetitelja, a zbog svoje atraktivnosti i fotogeničnosti česta je meta fotografa i prirodoslovaca. Osim prirodnih ljepota, Jankovac ima i povijesnu dimenziju. Ovdje je živio i umro grof Josip Janković, zaljubljenik u prirodu, koji je sredinom 19. stoljeća uredio ovu dolinu kao svoje skrovište. Njegov grob i danas se nalazi u šumi nedaleko od planinarskog doma, dodatno obogaćujući doživljaj ovog jedinstvenog prostora. Jankovac i slap Skakavac savršeno su mjesto za bijeg iz svakodnevice, opuštanje u miru prirode, planinarenje, kampiranje ili jednostavno – uživanje u tišini i ljepoti netaknute šume.

Virovitičko-podravska županija je destinacija koja nudi kulturni sadržaj, prirodnu raskoš i miran odmor – sve u jednom. Plemićka ruta dodaje povijesnu dubinu, dok prirodne ljepote pružaju prostor za opuštanje i avanturu, čineći je idealnim izborom za sve vrste putnika.

About Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *