OSIJEK WINE & WALK PONOVNO ODUŠEVIO

U subotu, 17. svibnja 2025., Osijek je ponovno bio domaćin trećeg izdanja jedinstvene manifestacije Osijek Wine & Walk, urbane vinske šetnje koja je spojila vrhunska vina, lokalnu gastronomiju, bogatu povijest i živu glazbu u srcu grada. Ova nagrađivana manifestacija, dobitnica priznanja “Simply the Best” i Suncokreta ruralnog turizma, okupila je brojne posjetitelje željne autentičnog enogastronomskog doživljaja.
Jedno je to u nizu zbivanja u sklopu Vinskog mjeseca Osječko baranjske županije koji je krenuo 10. svibnja festivalom sira i vina u valpovačkom dvorcu Prandau – Normann. Budući da na istoku Lijepe naše život teče u laganom ritmu, u kontrastu sa brzim životom metropole ovaj vinski mjesec traje čak do 05. srpnja. Isti dan kad i osječki wine & walk u Erdutu je održan bubble picnic, a u subotu koja je pred nama u osječkom Perivoju kralja Tomislava čija se 1100 obljetnica krunidbe slavi diljem Hrvatske održati će se još jedna Večer vina i umjetnosti. Slijede vinski eventi u Zmajevcu, Dražu, Feričancima, Kamencu, Aljmašu, Mandićevcu, Trnavi, a nakon proljetnog izdanja Večeri vina i umjetnosti koja je pred nama sve završava sa ljetnim izdanjem 05. srpnja. Naravno, osim ovih evenata u sklopu vinskog mjeseca županije mnoštvo je i drugih vinskih happeninga. Jedno od njih je bila i prezentacija vinarije Kolarić koja je u četvrtak, 15. svibnja održana u Wine house Ondine lociranoj u Zmajevcu.

Inače treba napomenuti da je Osječko baranjskoj županiji u veljači ove godine prigodnom ceremonijom u palači Normann gdje stoluje župan od strane Europske mreže gradova vina (RECEVIN) dodijeljena titula Europske regije vina, što i ne iznenađuje imajući u vidu činjenicu da se u županiji nalaze četiri vinogorja; đakovačko i feričanačko pripadaju vinskoj podregiji Slavonija, a Erdut i Baranja vinskoj podregiji Hrvatsko Podunavlje. Sva ova četiri vinogorja smještena su na manje od sat vremena vožnje od županijskog središta Osijeka. Osijek se nalazi u središtu svojevrsnog vinskog četverokuta, a nekoć su se u Osijeku nalazili vinogradi u dvorištu kapucinskog samostana. Na tom prostoru danas se nalazi Trg slobode, a upravo ondje je bio i start osječkog wine & walka, prve hrvatske urbane vinske šetnje.
Vinska ruta kroz povijest i kulturu
Ruta je obuhvatila pet pažljivo odabranih vinskih točaka, svaka s jedinstvenim sadržajem:
Trg Slobode – “Vinski start”: Manifestacija je započela zdravicom i zajedničkim fotografiranjem. Vinski panduri su revno pregledavali da li svi imaju plaćenu bećarinu. Tako je nazvana kotizacija za sudjelovanje na vinskoj šetnji, a nekoć je u Osijeku postojao gradski porez koji je nosio to ime. Naime, javna rasvjeta u 18. stoljeću se u Tvrđi palila ručno, a trošak rasvjete podmirivao se iz vinskog poreza koji se plaćao za svako pristiglo bure u grad (weinaufschlag), te od bećarine koji su plaćali svi oni koji su bili od strane pandura zamijećeni u sitne noćne sate. Najčešće su bećarinu plaćali vojnici u noćnom izlasku u Tvrđi. I danas, kao i nekoć Tvrđa je bila središte osječkog noćnog života.










Na startnoj točki posjetitelji su mogli kušati pjenušac extra brut od vinarije Royal hill estate i sauvignon blanc vinarije K 55. Obje vinarije dolaze iz Erduta. Pjenušac je sačinjen od sorti pinot noir i chardonnay, sadrži 12.5 % alkohola, odležavao je u tanku, karakterizira ga izražena voćnost i elegancija, a njegovim okusom dominiraju svježina, aroma kruške i breskve s izraženim citrusnim završetkom. Sauvignon blanc vinarije K 55 suho je vino sa 12 % alkohola, zelenkaste boje i arome zelenih jabuka, grejpa, šparoga, vlažne zelene trave, te dašak jasmina.


Naš vodič, prekaljeni Domagoj Butković potom nas je poveo u turističku šetnju Osijekom uz kratko zadržavanje pred osječkom konkatredralom i šetnju promenadom do Sakuntala parka.






Sakuntala park – “Secesijski kutak”: Sudionici su uživali u predjelima sa slavonskim delicijama i living history susretu s povijesnom osobom iz osječke prošlosti. Riječ je biskupu Josipu Jurju Strossmayeru. Kakav integritet je imao svjedoči i anegdota kada ga je Car Franjo Josip pozvao na odgovornost zbog upućene čestitke Ruskoj pravoslavnoj crkvi povodom devet stote obljetnice pokrštavanja. Strossmayer mu je odgovorio „Moja savjest je čista“, te mu okrenu leđa, što je za ono vrijeme bila prvorazredna uvreda. Ondje je nuđena graševina Erdutskih vinograda, te chardonnay vinarije Kusić. Inače Sakuntala park jedno je od najromantičnijih mjesta u Osijeku. Na ulazu u parku nalaze se dvije Sfinge, ondje je i kip Sakuntale – djevojke iz indijske mitologije, te paviljon u kome su se točila vina. Park je projektirao jedan od najznamenitijih osječkih arhitekata Viktor Axmann koji je autor i obližnjeg kina Urania koje obiluje masonskim simbolima.










Pješački most – “Kreativna promenada”: Ovdje su posjetitelji mogli izraditi personalizirane majice u suradnji s OSCANS-om i uživati u sjajnim rosé vinima pod mostom.








Sokolski dom – “U zdravom tijelu, vinski duh”: Chef Alen Radanović pripremio je glavno jelo, a mogla su se kušati dvije crne kupaže iz vinske prijestolnice Baranje – Zmajevca. Iz reformatskog surduka, točnije iz vinarije Zlatno brdo došao je cuvée cabernet sauvignona, merlota i cabernet franca sa 14% alkohola. Riječ je o vinu tamne rubin boje, te iznimne voćnosti koje podsjeća na crno bobičasto voće i šljive. Na završetku se može osjetiti okus vanilije i miris crvene začinske paprike i dima. Iz katoličkog surduka došao je cuvée vinarije Josić koji ima također 14% alkohola. Riječ je o kupaži cabernet sauvignona, cabernet franca, syraha i merlota u čijem mirisu dominiraju arome svježeg šumskog voća.



Centar za posjetitelje „Tvrđa“ – “ŠOKantno iznenađenje”: Degustacija tradicionalnog deserta iz djetinjstva uz veselu atmosferu koju su priredile Šokice; pjesmu svirku na gajdama i vina koja su se sjajno sljubila sa serviranim taškama.
Urban Wine Party za kraj
Dan je zaključen Urban Wine Partyjem na Trgu sv. Trojstva u osječkoj Tvrđi, gdje je nastupio Neno Belan & Fiumens. Ovaj završni događaj podsjetio je na bogatu vinsku tradiciju Osijeka, čineći manifestaciju nezaboravnim iskustvom za sve posjetitelje. Inače glavni trg stare gradske jezgre nekoć se zvao Vinski trg – Weinplatz. Ondje se nekoć petkom i subotom dopremalo vino iz Baranje i prodavalo lokalnim gostioničarima i vojnicima.
Osijek Wine & Walk 2025. još jednom je potvrdio svoj status nezaobilaznog događaja u kalendaru ljubitelja vina, gastronomije i kulture, pružajući jedinstven doživljaj koji spaja prošlost i sadašnjost grada Osijeka.